Horolezecký oddiel Metropol vznikol začiatkom roka 1982 ako súčasť novozaloženej TJ. Jej vznik inicioval Štefan Haberland, ktorý už nevidel inú možnosť sebarealizácie, ako vytvorenie novej športovej organizácie, ktorej sa stal predsedom. Väčšina členov do nového oddielu prechádza …
z HO Turistklub. TJ Metropol získava klubové priestory na Jarnej ulici a tak činnosť oddielu sa môže nerušene rozvíjať. Osoba Pištu Haberlanda dáva záruku, že bude vytvorené dobré finančné zázemie a tak o oddiel prejavujú záujem mnohí špičkoví lezci. Otvárajú sa nové možnosti vycestovania do hôr bývalého Sovietskeho zväzu. Prostredníctvom Vsl. KV ZČSSP (Baborský) oddiel naväzuje kontakt na ruskú stranu a v marci spoluorganizuje návštevu M.V.Monastyrského (generálny riaditeľ Riaditeľstva medzinárodných horolezeckých táborov Sportkomitetu ZSSR v Moskve). Výsledkom spolupráce je možnosť vycestovania dvoch skupiniek na Kaukaz a jednej na Pamír. V máji absolvovali v centrálnom Kaukaze Klema a Harhovský skialpinistický program, počas ktorého zlyžovali V vrchol Elbrusu a Čeget. Okrem toho vystúpili aj na Ušbu cez Ušbinské plató. V auguste je pod Elbrusom ďalšia skupinka Košičanov. Napriek nepriaznivému počasiu vystupuje Slivka a M.Tomko na obidva vrcholy Elbrusu aj na Čeget. Smejkal, Sliepka, R.Gálfy a Compel sa zúčastnili zájazdu na Pamír, kde Gálfy vystúpil a zlyžoval Cetlinovou cestou na Pik Korženevskej a okrem toho vystúpil aj na Pik Komunizmu, pilierom Borodkina. Compel uskutočnil prvovýstup na Pik Kirova, 55-60o. Bol to pravdepodobne prvý čs. výstup na tento vrchol.
Info o horolezeckom oddiele ŠZ TJ Metropol sa dočítate tu >>
Súčasných členov horolezeckého oddielu Metropol nájdete tu >>
1983 – Reprezentačného družstvo ČSHZ
Po roku činnosti sa do reprezentačného družstva ČSHZ dostávajú štyria členovia oddielu – Compel, Krajč, Kuderjavý, J.Krížo. V roku 1983 má oddiel 56 členov z toho štyri ženy a jedného mládežníka, cvičiteľov je 17, traja tréneri a dvaja rozhodcovia. Výborní sú skalolezci, piati členovia sa venujú skialpinizmu. V roku 1983 bolo vykonaných 354 výstupov, z toho 177 v zime.
R.Gálfy uskutočnil prvovýstup na Fitz Roy (Z stena, vrchol dosiahnutý 16.1. spoločne s Orolinom a Petríkom, ocenený ako výstup roka ČSHZ). Vo februári prelieza Compel Bavorskú cestu na Triglav (1. čs. zimný výstup), Kapusta s Lázárom lezú švajčiarsku diretisimu na Les Courtes, Milan sólo prelieza Jaegerov kuloár a Triangul na Mt. Blanc du Tacul. A.Krížo úspešne podniká v zimných Dolomitoch (Via Martini na Punta Tissi v S stene Civetty, 1. zimný výstup, VI, A2, výstup roka ČSHZ). V zimnej sezóne sa Flejberk a Slivka zúčastňujú zájazdu na Kaukaz, kde uskutočnili dva ľadovcové výstupy na Kogutai. Počas letného zájazdu na Kaukaz trojica Korl-Velič-Kuderjavý prelieza Chergianiho cestu vo V stene Ušby (5B), Compel s Vozárikom vyliezli taliansky kuloár na Nakra-Tau a Abalakovovu cestu na Pik Ščurovského (5B). V auguste A.Krížo, T.Haberland, Slivka a Lázár lezú vo Frankenjure a Wilder Kaiseri.
V júli sa uskutočnila oddielová expedícia na Špicbergy pod vedením J.Palásthyho. V lete sa na českých pieskovcových vežiach realizovali Compel (Sedmihorky, Prachov) a Velič s Kudejavým (Adršpach). Na domácej pôde – vo Vysokých Tatrách, bolo vylezených množstvo kvalitných výstupov z toho v zime: Malý Kežmarský štít, cesta Rybička-Šmíd (Velič-Kuderjavý), Rohový hrebeň, Slimákova cesta (Velič-Kuderjavý), Ušatá veža, prvovýstup (Velič-Korl), Kačací mních (Velič), Zadné Javorové sedlo, Klimkov komín (Velič-Korl-Kuderjavý). V lete: Stredohrot, cesta Rybička-Šmíd (Velič-Klembarová), Lomnický štít, Arnoldova cesta (Velič), Malý Kežmarský štít, stredom Y, (A.Krížo-Makši), Granátová stena, direttissima (Korl-Kuderjavý). Výborné výsledky v celkovom hodnotení Slovenského pohára v skalolezení dosahujú Kuderjavý, Velič a Korl. Začiatočnícky kurz organizuje Krajňák, z ktorého do oddielu pribudlo 6 perspektívnych mladých lezcov. Zo žien sú v tomto roku aktívne sestry Kosové, z mladších lezcov Bubňák, Sýkorčin Jozef. Vďaka hospodárskej činnosti TJ Metropol, bol rozpočet oddielu v roku 1983 čerpaný vo výške takmer 600-tisíc Kčs.
1983 – Umelá cvičná skala Rokodromo
V roku 1983 sa oddiel pustil do budovania umelej cvičnej skaly, ktorá dostala meno Rokodromo. Po štyroch rokoch úmorných prác je cvičná skala dokončená a odovzdaná do užívania. Je situovaná v Čermeľskom údolí, v blízkosti Košíc a v letných mesiacoch hojne navštevovaná lezcami i nelezcami.
Fotogaléria výstavby lezeckej cvičnej skaly Rokodrom >>
1984 – V znamení výrazných úspechov
Rok 1984 je opäť v znamení výrazných úspechov. Do reprezentačného výberu ČSHZ boli zaradení dvaja a do výberového družstva SHZ ďalší štyria. Špička oddielu sa v zime pripravuje na expedíciu na Aljašku, výsledkom čoho je výstup Veliča na Civettu spoločne s Klembarovou (Via del Rifugio, VI+, A4, 1. zimný výstup, 1. opakovanie cesty, 1. ženský výstup, výstup roka ČSHZ) a výstupy v severných stenách zimných Tatier: Malý Kežmarský štít, superdiretisima (Adam-Korl), Javorový štít, Biely výlom (Korl-T.Haberland), Rumanov štít, Orolinova cesta (A.Krížo-J.Krížo, 1. zimný výstup, ocenený ako výstup roka), Pustá stráž, Žurek-Pawlikowski, (A.Krížo-J.Krížo). K uvedeným sa ešte pridáva dvojica Maras-T.Haberland výstupom SV pilierom Ganku. Čerešničkou na torte úspechov roku 1984 je pôsobenie členov oddielu na Aljaške, kde sa podaril v JZ stene Mt. McKinley prvovýstup! V dňoch 13.-23.5.1984 ho uskutočnili A.Krížo-Adam-Korl, za ktorý dostali ocenenie výstup roka ČSHZ s hviezdičkou. V tom istom období lezú japonskou cestou na vrchol aj Velič-F.Adamik-Špakula (ako podporné družstvo a pre zabezpečenie zostupovej trasy prvovýstupocm z JZ steny). V lete sa Ero Velič realizuje na Pamíri, výsledkom čoho je výstup na Pik Korženevskú (Markelova cesta JZ pilierom, 2. výstup) a Pik Komunizmu (Borodkinova cesta). Popri tom všetkom stihá voľné výstupy v Tatrách (Žltá stena, diretisima, Galéria Ostrvy, cesta Stejskal-Páleníček), skalolezecké preteky v Bulharsku a na Kryme a niekoľko ľadových prvovýstupov na Ďumbieri. Nezval a Nagy sa zúčastnili zájazdu do Dolomitov, kde uskutočnili päťkový prvovýstup na Monte Fop a Nezval vyliezol (S.Poláček) Vinatzerovu cestu na Matmoladu (VI+). Na zahraničných skalkách úspešne podnikajú Compel, A.Krížo, Krajč (Verdon). Úspechom sa končí aj účinkovanie dvojice Maras-T.Haberland v Západných Alpách (Grandes Jorasses, Walkerov pilier) a Klembarovej na Pamíri (Pik Korženevskej, Pik Komunizmu). Zo žien aktívne lezú opäť sestry Kosové, množstvo výstupov uskutočnmili v dvojici na pieskoch aj v Tatrách.
1984 – Nominácia reprezentantov horolezeckého oddielu Metropol
Úspešný rok 1984 sa prejavil v nominácii reprezentantov na rok 1985, v ktorej má oddiel piatich zástupcov vo výbere ČSHZ a troch vo výbere SHZ! V zimnom období sa kvalitou presadzujú bratia Krížovci prvovýstupom na Veľký Žabí štít (V+, A3). Vrcholom pôsobenia je účasť na expedícii na Dhaulágiri, cieľom ktorej bol prvovýstup v západnej stene. Expedície sa zúčastnili piati členovia oddielu – Klembarová, Korl, Velič, J.Krížo, A.Krížo. napriek tomu, že členom expedície na nepodarilo dosiahnúť vrchol, zdolali celú západnú stenu, čo sa stretlo s mimoriadne kladným ohlasom vo svetových horolezeckých kruhoch. Z ďalších kvalitných výkonov možno spomenúť pôsobenie R.Gálfyho na Pamíri, kde sa mu podarilo zlyžovať Pik Lenina. Z bežného oddielového života stojí za zmienku úspešné nadviazanie stykov s Österreichischer Alpinverein, sekcia Gmunden, čím sa pootvorili dvere k častejším návštevám Álp.
1985 – V znamení organizačných príprav dvoch memoriálov
Mimo športových úspechov viacerí členovia oddielu pracujú aj na poli organizačnom. Krajňák je predsedom športovo-technickej komisie SHS, Š.Haberland predsedom hospodárskej komisie SHS, F.Adamik vedie výberové družstvo Vsl. oblasti, Bílek je predsedom Krajského výboru SHS v Košiciach. Rok 1985 je v znamení organizačných príprav dvoch memoriálov. V máji, pod patronátom oddielu, sa uskutočňuje 1. ročník Kubínovho memoriálu, v jesennom termíne je oddiel spoluorganizátorom 1. ročníka Psotkovho memoriálu. Mená ako Š.Haberland, F.Adamik, J.Bílek figurujú medzi organizátormi aj v ďalších ročníkoch, Mešterovci boli rozhodcami na Psotkovom memoriáli od prvého do posledného ročníka.
1986 – V znamení zahraničných ciest a dobrých výkonov
Rok 1986 je už tradične v znamení mnohých zahraničných ciest a dobrých výkonov. Zájazdu do Rumunska, pohorí Turda a Bikaz, sa zúčastňujú siedmi členovi oddielu (Kapusta, J.Ludrovský, Čeman, Bodnár, Korl, Mikulášik, Vranová). Bratia A.+J.Krížovci pôsobia v peruánskych Andách, kde sa aklimatizovali na Nevado Pisco a francúzskou cestou v J stene vystúpili na vrchol Chachraraju Oeste (65o, dve miesta 85-90o). Kuderjavý sa zúčastnil zájazdu do Talianska a Francúzska – oblasti Arco, Finale, Verdon (Missing, 6c, Frimes et Chatiments, 6c, Lincal, 7a) a Buoux (Dresden 7a, Alertez aux bebes, 6c, OS, Des verts peppers, 6c+, OS). Compel úspešne pôsobil v Romsdale, kde prvým čs. výstupom preliezol Nórsku cestu na Mongejuru (VI+). R.Gálfy opätovne navštívil Pamír, kde spoločne s Vozárikom preliezli pilierom Budanova na Pik Achmadi Doniša (1. čs. výstup), a Robo navyše zlyžoval Pik Komunizmu pilierom Borodkina.
1987 – Expedícia na najvyšší vrch sveta – Mt. Everest
Rok 1987 je opäť v znamení pôsobenia členov oddielu v Himalájach. Tentoraz je to expedícia na najvyšší vrch sveta – Mt. Everest, ktorej sa účastnia dvaja členovia Metropolu, A.Krížo a Velič. Žiaľ, toto himalájske intermezzo, končí neúspechom. Velič navyše lezie aj na Pamíre, kde sa mu podaril prvovýstup na Pamírske plató (V-VI, 70o). Korl sa zúčastňuje zájazdu na Kaukaz, kde sa mu podaril výstup cestou Abalakova na Pik Ščurovského (5B). Keďže sa oddiel v posledných rokoch výrazne zapísal do povedomia slovenskej horolezeckej pospolitosti, SHZ ho poveril celoslovenský zájazd do Paklenice. Zájazdu sa v termíne 27.9.-11.10.1987 zúčastnilo 22 lezcov, z oddielu to boli G.Sobota (vedúci), Vranová, P.Dečo, J.Dečo. Najviac sa darilo bratom Dečovcom, ktorí vyliezli na Aniča Kuk El kondor pasa (8+) a Edge for little hammer (8, A0). Okrem toho sa P.Dečovi darilo aj na slovenských skalkách (Dreveník, Naviažte sa prosím, 9-, RP).
1988 – Expedícia Karakoram 88
Rok 1988 je významným míľnikom nielen z hľadiska oddielového, ale aj z hľadiska celého košického horolezectva. HO Metropol je iniciátorom a hlavným organizátorom expedície Karakoram 88, cieľom ktorej je výstup a zlyžovanie vrchola Gasherbrum I (Hidden peak). Vedúcim expedície bol R.Gálfy a zúčastnili sa jej ďalší piati členovia HO: A.Krížo, J.Krížo, Adam, J.Novotný, Klembarová. Výsledkom pôsobenia expedície bol výstup R.Gálfyho, Urbanoviča ml. a Šoltésa na vrchol Gasherbrum I (8068 m), Klembarovej na vrchol Gasherbrum II (8035 m). Boli to prvé čs. výstupy na tieto osemtisícovky a zároveň prvý slovenský ženský výstup na osemtisícovku. Mimo vysokých hôr sa členovia oddielu zameriavajú aj na skalkárske oblasti, kde sa darí najmä P.Dečovi, T.Haberlandovi. Česť skialpinistom zachraňuje D.Adamik svojimi extrémnymi zjazdami vo Vysokých Tatrách.
1989 – Zlúčenie HO TJ Metropol Košice a HO TJ Agrostav Družstevník Rozhanovce
Rok 1989 znamenal značné organizačné zmeny v živote oddielu. Na základe dohody zo dňa 19.1.1989 dochádza k zlúčeniu HO TJ Metropol Košice a HO TJ Agrostav Družstevník Rozhanovce. Do oddielu, okrem nových členov, pribudol aj horolezecký materiál a schôdzková miestnosť na Krupskej ulici. Celkový počet členov po zlúčení narástol na 93. V lete sa uskutočňuje výmena medzi horolezeckým klubom z Wuppertalu a Metropolom Košice. Na zájazde slovenskej skupiny v Nemecku a Rakúsku naši lezci aj napriek nepriaznivému počasiu uskutočnili niekoľko výstupov vo Wilder Kaiseri.
Po nežnej revolúcii dochádza k všeobecnému poklesu kvality i kvantity horolezeckej činnosti. Tejto situácii sa nevyhol ani HO Metropol Košice a oddiel v roku 1991 opúšťajú R.Gálfy, Horniaček, Compel, Oružinská.
1992-1995 – V znamení Dušana Beráneka
V roku 1992 má oddiel 74 členov a do popredia sa začína predierať Beránek svojimi výstupmi na skalkách (Dreveník, Mikádo 9+, 1992, Poludňajší blesk 10-, 1993, Zádiel, Maratón 10-, Pre budúcnosť Homole 10-, Na pamiatku Sveťovi 9+/10-, 1993, Turniská Kalvária v skale 10- 1994, Rozlomity Geronimo 10-, 1996). Postupne pribúdajú aj výstupy vo vyšších horách, v roku 1994 prelieza Daniel Sokol v zime cestu Pavúkov v Galérii Ganku, v roku 1995 sa vydaril prvovýstup vo Venezuele na Ptari Tepuí (Pémonský trojuholník, 8+, A1, Beránek, Sedílek, Smejkal, Mackovjak, výstup ocenený SHS medzi najlepšími výstupmi roka v stredných veľhorách). V tom istom roku robí Beránek na Qualide v Bergeli spolu s Kollerom a Machajom 1. Voľný prelez cesty Paradiso pue attendere 9-, 500m. Od roku 1993 Beránek si úspešne počínal aj v pretekoch SP v športovom lezení na umelých stenách. Po vybudovaní košickej steny sa postupne preorientoval na stavbu tratí a organizáciu samotných pretekov.
1996 – Vybudovanie umelej lezeckej steny na SOU spojov
Rok 1996 možno v istom zmysle slova považovať v živote oddielu za prelomový. V telocvični na SOU spojov bola vybudovaná umelá lezecká stena, čím sa vytvorili vhodné podmienky na tréning a zvyšovanie športovej úrovne nielen členov oddielu, ale všetkých košických lezcov. Inicátormi myšlienky výstavby steny boli Dušan Beránek a Jaro Petrenčák. Beránek spolu s Danom Sokolom a Edom Erdelyim držali patronát nad prevádzkou i ďalším vylepšovaním jej parametrov do roku 2014. Na stene sa pravidelne uskutočňovali majstrovstvá SR a preteky Slovenského pohára v športovom lezení. V tomto roku Beránek urobil 1. opakovania ciest PP variant 9+ na Lomnickej veži a Posledný sud 9 na Ostrve v Tatrách.
1997 – Úspešný Daniel Sokol
V roku 1997 je úspešný Daniel Sokol v Alpách prelezom Marinelliho kuloáru, Monte Rosa.
1998 – Výstup roka v stredných veľhorách
V roku 1998 sa opäť Beránkovi podaril skvelý výstup. V Grónsku, na veži Ulamertorsuaq uskutočnil 1. voľné prelezenie (celkove 3. výstup) cesty Moby Dick (9+, výstup roka v stredných veľhorách). Tradične sa Duškovi darí aj na skalkách (Turniská, Prepadové komando 10, Lačnovský kaňon, Divoký anjel 10-, Zádiel, Demarš 10- 1998). V športovom pretekárskom lezení sa v rámci Slovenského pohára začína presadzovať Tomáš Michalko, najprv medzi juniormi, kde suverénne vyhráva , neskôr aj medzi mužmi 3. Miesto na MSR, zúčastnil sa na pretekoch svetového pohára vo Wiener Neustadt a na majstrovstvách sveta juniorov v Courmayeri, kde skončil v kvalifikácii. Daniel Sokol prelieza Rubáš na Grande Jorasses vo francúzskych Alpách a vďaka jeho entuziazmu sú preistené cesty na Jánošikovej Bašte.
1999 – Beránek a Michalko preliezajú desiatkové cesty
V roku 1999 sa Beránek a Michalko zúčastnili zájazdu reprezentačného družstva do španielskej Siurany. Michalko prelieza cesty Anabolica (8a, PP), Ponyetera (7c+/8a, PP), Pizza de penya (7a, OS), Beránek zase Ponyetera (7c+/8a, PP), Ya os vale (7c+, FL), Bistec de biceps (7b+, FL). Obidvaja preliezajú aj desiatkové cesty na domácich skalkách. Michalko vo Vernári Divú sviňu 10-/10 a Beránek na Turniskách Zlodej čas 10 a Domček z karát 10-.
2000-2002 – Beránek, Mitro, Ludrovský preliezajú ďalšie desiatky
V roku 2000 prelieza Beránek Apokalypsu 10 a Clandestino variant 10-/10 v Zádieli. Slavo Mitro zopakoval Zlodej čas 10, Kalváriu v skale a Prepadové komando 10 na Turniskách a Clandestino 10 v Zádieli. Martin Ludrovský prelieza v Rozlomitoch, Geronimo, 10-, PP. V roku 2001 prelieza Beránek Kolotoč 10- na Turniskách a Martin Ludrovský Clandestino variant 10-/10 v Zádieli. V roku 2002 prelieza Slavo Mitro Apokalypsu 10 v Zádieli. Daniel Sokol prelieza v Tatrách Červené previsy na Jastrabiu vežu a v zime direktu na Zadný Kopiniak.
2003 – Baláž a Kuzmiak preliezajú legendárny “The Nose” na El Capitan
V roku 2003 má oddiel 49 členov, avšak málo aktívnych cvičiteľov. Zo skúsenejších členov oddielu sa výchove mladi venujú najmä Kuzmiak st., Saksa, Mén, Nižník, Sokol, Baláž. Začiatočnícky kurz je ukončený akciou na Zbojníckej chate. V Tatrách aktívnejšie pôsobia Baláž a P.Kuzmiak. V zahraničí sa darí opäť Beránkovi, ktorý v peruánskom pohorí Cordillera Blanca uskutočnil spolu s Linekom a Starúchom prvovýstup vo V stene Sfingy, s názvom Vitajte v platniach Koricanchi (9-, A1), následne sa Duškovi podarilo aj 1. voľné prelezenie tejto cesty (9/9+, PP) a na Turniskách preliezol Ružové okuliare J.B. 10+. V Yosemitoch pekný úspech dosahuje dvojica Baláž-P.Kuzmiak prelezením legendárneho Nosa na El Capitan. Viacerí členovia oddielu sa pravidelne zúčastňujú pretekov SP v športovom lezení (Šebeš, Studenovský, Burák, J.Varga, Fodor, Kuzmiak ml.). Slavo Mitro robí 1. Prelez cesty Majster a Margaréta 10 na Cukrovú Homolu v Zádieli a v Španielsku v El Chorre prelieza cesty Randy 8b, Lourdes 8a OS, Cous cous 8c. Ján Burák prelieza Kalváriu v skale 10- na Turniskách.
2004 – Lezie sa v Paklenici a Dolomitoch
V roku 2004 sa Beránkovi darí v zahraničných horách. Lezie v Paklenici na Aniča Kuk prelieza spolu so Slavom Mitrom cestu Agricantus (8a) a v Dolomitoch na Cimu Grande cestu Camillotto-Pellesier (8a+, 4. voľný výstup, strieborná karabína SHS) a na Turniskách Trinástu komnatu 10+. V ankete Horolezec roka SHS je Beránek vyhodnotený na druhom mieste. Slavo Mitro a Ján Burák robia 1. a 2. prelez cesty Koka 10 na Turniskách a 2.a 3. Prelez Kolotoču 10-.
2005 – Počet členov horolezeckého oddielu Metropol sa rozrastá
Po úspešných začiatočníckych kurzoch sa počet členov odielu v roku 2005 vyšplhal na 86. Mimoriadny výkon sa vydaril Balážovi v Tatrách – spoločne s Mitrom preliezli cestu Wedrówka Dusz (IX+) na Kazateľnicu Mengusovskú. Výstup bol ocenený Bronzovou karabínou SHS a je to pravdepodobne najťažší výstup na poľskej strane Tatier. Maťo okrem toho voľne preliezol Pochylého platňu na Jastrabiu vežu (VIII). Slavo dokončil trilógiu najťažších ciest v Tatrách prelezom PP variantu 9+ na Lomnickú vežu a VO2 max na Mlynárika 9, na pieskoch v Labskom údolí preliezol cestu Šílený tanec XIa a v Paklenici cestu Spider 8a, 10 dĺžok 1. Opakovanie ocenený bronzovou karabínou SHS. Burák prelieza po dlhých rokoch nacvičovania cestu Zlodej čas 10 na Turniskách. Beránkovi sa tradične darí v zahraničných horách. V čílskych Andách prelieza cestu Clandestino na Torres del Brujo (9+, AO) a v Dolomitoch (Piz Ciazaves, Italia 61, 9+/10-, Cima Ovest, Akut, 9+/10-AF) a v Tatrách Amazoniu Vertical 9. Šatánek sa stáva víťazom Slovenského pohára v športovom lezení medzi juniormi. Mén úspešne ukončuje inštruktorský kurz horolezectva výstupmi v rakúskych Alpách.
2006 – Medzinárodné majstrovstvá Slovenska v drytoolingu
Slavo Mitro obsadil na medzinárodných majstrovstvách Slovenska v drytoolingu 3. miesto. Beránek s Nyekim prelieza v Dolomitoch 500 m cestu Spirit 7C+/8A PP na Cima d´ Auta, ocenený bronzovou karabínou SHS a robí 1. opakovanie cesty Majster a margaréta 10 v Zádieli. Dávid Šatánek prelieza svoje prvé cesty v desiatom stupni Lahko noč Irena a Mrtvašski ples v Mišej Peči (Slovinsko)
Život oddielu sa v posledných rokoch stabilizoval. Organizujú sa pravidelné akcie – začiatočnícky kurz, Memorál R.Kubína, účasť na THT, spolupráca pri organizácii Psotkovho memoriálu, preteky v športovom lezení, posledné zlanenie.
2007 – Dávid Šatánek prelieza cesty o obtiažnosti 10+/11-
Špičkovú formu si dlhodobo udržiava Beránek – Yosemity, Leaning tower, voľná varianta cesty West face, 5.13b, PP, 2007, výstup ocenený Bronzovou karabínou SHS. Na pretekoch v športovom lezení sa mimoriadne darí Šatánkovi, na skalách prelieza cesty Geminis a Pata negra obe 10+/11- (Rodellar, Španielsko), na Turniskách Zlodej čas 10, flashol Horských strelcov 10- a Ochcaný kapesník 9+/10- na Alternatívnej skale, vyhral preteky slov. pohára v boulderingu v Poprade. V Tatrách podávajú dobré výkony Sokol, J.Varga. Slavo Mitro so spolulezcom Pšenkom vyliezli cestu Cleopatra 9, 7 dĺžok, ocenené bronzovou karabínou SHS. Až trojica lezcov Šatánek, Beránek, Mitro je v reprezentačnom výbere SR.
2008 – Prvovýstup ocenený striebornou karabínou SHS
Dávid Šatánek preliezol cestu Talk is cheap 8c v Mišej Peči. Ján Burák prelieza Clandestíno 10 v Zádieli, Domček z karát a Tribeat 10-, ťažký traverz Južné slnko 10 na Turniskách a Sonce v očach 8a+ v Mišej peči (Slovinsko) a navyše je úspešný na Pamíre výstupom na Peak Lenina. Slavo Mitro sa zúčastnil expedície do Karakoramu, Charakusa valley (Pakistan), kde sa neúspešne pokúšal so spolulezcami M. Repčíkom a Pšenkom o prelez belgickej cesty obtiažnosti 9, 1100m na vežu v masíve K7. Dušan Beránek so spolulezcom R. Nyekim preliezli prvovýstup Old Master 9, 750m na masív Tsaranoro Be na Madagaskare, ocenený striebornou karabínou SHS.
2009 – Dávid Šatánek prelieza ďalšie cesty o obtiažnosti 10+/11-
Dávid Šatánek prelieza vo Višňovom cesty Dikobraz a Los Brňos obidve 10+/11-, cesty obtiažnosti 10- OS (Wonderwall a World Music v Cerede), na majstrovstvách SR v boulderingu obsadil 2. miesto. Dušan Beránek s R. Nyekim prelieza kombináciu ciest Coitus interuptus (8a) a Spechio di Sara (7C) na Marmolade v Dolomitoch za čo im SHS James udelil Bronzovú karabínu. 12 ročný Róbert Erdelyi preliezol cestu Krv a zvratky na Turniskách (9) a vyhral Slovenský pohár v športovom lezení. Marek Nagy vystúpil na Pik Lenina 7134m. Martin Šebeš strávil niekoľko mesiacov v Indii, boulderingovej oblasti Humpi, kde preliezol niekoľko prvovýstupov v stupni 8a. Matej Baláž preliezol Tribeat (Turniská) a Sonce v očah 10- (Mišja peč) a niekoľko prvovýstupov v Zádieli až do 9 st. obtiažnosti. Ján Burák preliezol Globálne oteplenie a Príliš vysoko za 10- v Jakube pri BB.
2010 – Dávid Šatánek prelieza svoje ďalšie 8C, Peter Szigety neúspešný na Mount McKinley
Dušan Beránek s R. Nyekim prelieza AF cestu Vint ani do (8a+, 500m) a Cest plus facile, (9+/10- PP, 300m) v Dolomitoch, v Zádieli prvovýstup Nebo počká 3dĺžky (8, 9+/10-, 9). Róbert Erdelyi obsadil 2. miesto na Rock Master Junior v Arcu (kategoria rodič+dieťa na rýchlosť. Matej Baláž preliezol Domček z Karát 10- (Turniská) a niekoľko prvovýstupov v Zádieli až do obtiažnosti 9+/10- (Uplatnenie Úchyláka). Dávid Štánek preliezol cestu Die Hard 8c vo Ferentille (Taliansko) vyhral preteky Vertigo open (BA) v boulderingu. Peter Szigety sa zúčastnil expedície na Mount McKinley, pre zdravotné problémy musel prerušiť výstup na vrchol.
2011 – Pokus Mareka Nagya o novú variantu na Cholatse 6440m v Himalájach, a nový prvovýstup Dušana Beráneka v Maroku
Dávid Šatánek preliezol Via del Quim 10+ PP, Margalef v Španielsku, Missing Drink 8b+ PP, Osp v Slovinsku a Abadžikra 8b/b+ PP vo Višňovom. Zúčastnil sa na 3 pretekoch v športovom lezení: Bratislava 12. miesto, Poprad 9. miesto, Považská Bystrica 1. miesto.
Ján Burák preliezol 2 x 10 PP (Clandestíno-variant, Tsunami v Zádieli), 2 x 10- (Boulderskok, Krysicky), 1x 9+/10- PP Corto Mišja peč.
Vilo Ferčák preliezol Clandestíno-variant 10 PP, 4 x 10- PP (Krysicky, Solnce v oceh, Balu, Poludnajší blesk), 7 x 9+/10- PP.
Matej Baláž a Dušan Beránek sa zúčastnili na expedícii v Maroku v pohorí High Atlas, oblasť Taghia, kde Baláž so Starúchom preliezli cestu „Les Rivieres pourpres“ 9 PP team, 500m na Taoujdad a Beránek s Nyekim prvovýstup na Oujdad, „Hard swing and yellow soup at 20:30“, 10- RP team, 450m, 12 dl., (ocenené brondzovou karabínou SHS) a cesty Les Rivieres pourpres 9 OS team, Tout pour le club 9 PP team, 300m.
Okrem toho na skalách Baláž preliezol cesty Sveťovi na pamiatku 10- PP, Zádiel, a Beránek 2 x 10- PP (Krysicky na Turniskách, Supercesta v Dem. doline).
Marek Nagy preliezol v zime v Tatrách na Malý Kežmarský štít cestu Nás nedobegat M5+ a na expedícii v Himalájach (Nepál ) 09-10/2011 sa neúspešne pokúšalo novú variantu na Cholatse 6440m, nedolezené na vrchol, kvôli Marekovmu pádu v 5800m.
Marian Huštaty sa neúspešne pokúšal o výstup na Maternhorn klasickou cestou.
Róbert Erdélyi (14r.) preliezol La cena de isidoro 9- PP a 3x 8+/9- PP v Rodellari v Španielsku. Zúčastnil sa na 4 pretekoch (z piatich) Slovenského pohára: Zl. Moravce 2. miesto, Vertigo Bratislava 1. miesto, Modra 1. miesto, B. Bystrica 3. miesto, celkovo 2. miesto.
Katka Cižmárová preliezla Tortilly show 8/8+ na Turniskách a zúčastnila sa na 5 pretekoch v športovom lezení: Prievidza 1. miesto, Košice 2. miesto, Prešov 1. miesto, Poprad 6. miesto, Bratislava 18. miesto.
Alexandra Semanová preliezla cesty Greta 8 RP, Crisi 8 RP v Arcu (Taliansko).
Členovia nášho oddielu Alena Štrompová a Peter Rapčan viedli aj v roku 2011 turisticko- lezecký krúžok detí. Za účelom rozšírenia možností využívania cvičnej skaly Rokodrom v Črmeľskom údolí členovia oddielu zrealizovali inštaláciu istiacich bodov. 11 členov absolvovalo kurz inštruktorov skalného lezenia.
2012 – Prvá ženská deviatka Katky Čižmárovej
Dávid Šatánek je úspešný na pretekoch MSR na obtiažnosť 2. Miesto a na pretekoch slovenského pohára v boulderingu 1x 1.miesto a 2x 2. miesto okrem toho na skalách prelieza cesty do obtiažnosti 10+.
Na skalách a pretekoch boli aktívni aj:
Matej Baláž 1 x 10- PP Pre budúcnosť Homole v Zádieli (1. opakovanie), 2 x 9+/10- PP Ypsilon Ypsilon v Zádieli a Rock Bitch v Dolomitenhutte, 1x 9 Fl Vagabond D Occident v Ceuse (Francúzsko), 1x 10a Návrat krále Labské údolie (piesky, ČR), 8x prvovýstup v Zádieli klasifikácie 8 až 9+/10-,
Viliam Ferčák 1x 10 PP Prepadové komando na Turniskách, 2x 10- PP Hranica limity v Zádieli, Lykožrút na Turniskách, 4 x 9+/10- PP Útek od reality, Anagram v Zádieli, La cucina dell’inferno v Arcu a Gilotina v Mišej peči, Preteky 15. miesto Slov. pohár I. kategórie Poprad bouldering, medzinárodné bouldrové preteky Vertigo open Bratislava 19.miesto (108 pretekárov),
Gabriel Ferčák 1 x 10- PP Hranica limity v Zádieli, 1 x 9+/10- PP Útek od reality, 2x 9/9+ PP Manana v Mišej peči, Čierny netopier v Zádieli, 1x 9 RP Karneval pre Jána Čecha, 1x 9-PP Kúsok pre každého na Turniskách
Katka Čižmárová 1x 9 PP Via veleryba 4 dĺžky, 6, 8-, 8-, 9 Oltár v Zádieli, 1x 8+/9- PP Nido v Mišej peči, 3x 8 OS, Trampolin ala fama, Libertarias a Sem apaga la baldufa v Siruane (Španielsko), veľa ciest v 7 stupni OS, Preteky: 2. miesto Sl.pohár II. kat. Košice, Boulder cup Prešov 1. miesto, medzinárodné bouldrové preteky Vertigo open Bratislava 15.miesto (35 pretekárok),
Ján Burák 2 x 10- PP Hranica limity v Zádieli, Lykožrút na Turniskách, 3 x 9+/10- PP Útek od reality, Anagram v Zádieli a La cucina dell’inferno v Arcu,
Martin Varga 1x 9/9+ PP Čierny netopier v Zádieli, 1x 9 RP Požičovňa Vzducholodí na Turniskách, 1x 9-PP Kúsok pre každého na Turniskách, 1x 9a Písečná bouře Labské údolie (piesky, ČR),
Dušan Beránek 2x 10 Don´t worry be happy na Turniskách a Stratený cieľ v Zádieli (1.prelezy), 1x 10- Hranica limity v Zádieli, 3 x 9+/10- PP Útek od reality v Zádieli, Chiquita a Čao bejbe v Mišej peči,
V horách preliezol Martin Varga – Tatry zima: 5x obtiažnosť 2-3, M4+, Tatry leto: 2x 8-/8 RP Správny Čas a Oceľová Niť na Ostrve, 1x 7 OS Quo Vadis, Mlynické Solisko, 2x 7- OS Moribundus, Volia Veža a Diretissima, Malý kežmarský štít, Big wall Arco (Taliansko)spolu s Edom Erdelyim: Coste dell Anglone – Via la piccolla Verticalitcalita 6+/A0, 300m, Picollo Dain –Parete Limaro – Via Amazonia 6 OS, 250m, Monte Brento-Via L`Aspettativa dei mondi superiori 7-/A1, 900m a Dušan Beránek na Eiger sev. stena, Magic mushroom, 9/A0 600m, 21 dl., na Tofanu di rozes, Dolomity cesty Da Pazzo vecchio pazzo, 330m 10 dl. 9/9+ PP a Sognando Aurora, 600m 16 dl. 9-OS,
Členovia nášho oddielu Alena Štrompová a Peter Rapčan viedli aj v roku 2012 turisticko- lezecký krúžok detí.
V roku 2012 pod vedením Števa Nižníka absolvovalo horolezecký kurz 8 začiatočníkov z celkového počtu 11.
2013 – Varga a Kuzmiak úspešný na Mt. Watkins v Yosemitoch a Marek Nagy tesne pod vrcholom Ušby na Kaukaze
Martin Varga a Peter Kuzmiak sa zúčastnili expedície do Yosemitov (USA) kde vyliezli na el Capitana – East Buttress 5.10b, a na Mt. Watkins South face 5.10 a známu Serenity crack 5.10d.
Marek Nagy sa zúčastnil ukrajinsko –slovenskej expedície na Ušbu v Kaukaze, kde sa mu pre zlé podmienky nepodarilo vystúpiť na vrchol.
V horách Martin Varga preliezol v zime v Tatrách Veverkov ľad a Weberovku na Malý Kežmarský štít a v lete: Správny čas VIII na Ostrvu, v Paklenici cestu BWSP VIII-, Dušan Beránek v Paklenici var. Ciest Duch kneza a Mesečnica 9 PP na Aniču kuk 350m, 12 dlžok.
Na skalách a pretekoch boli aktívni:
Varga: Proti prúdu IX+, Lady pain IX+ (obe Zádiel), Sám v sebe stratený IX/IX+ (Turne), Boys dont cry 7c, 7b+ flash (Siruana),
Katka Čižmárová 3 x 7b, 7a+ flash v Siruane (Španielsko), Majstrovstvá SR BA 5.miesto, Slov. pohár celkovo 4.miesto, Slov. pohár KE 1. miesto, T2 open KE 1. miesto, Prešov open 1. Miesto,
Gabo Ferčák preliezol Krysičky 10- (Turniská),
Matej Baláž, Maratón 10- (Zádiel), 4 x 9+/10-, 10 nových ciest obť. 7+ až 9+/10-
Dávid Šatánek preliezol cesty Zadnaja skušnjava 8a OS (Osp), Črna burja (140m, 7c) OS team prelez, na majstrovstvách SR v BA na obtiažnosť 2. miesto, Slov. pohár KE 1.miesto, BB a Pov. Bystrica 2.miesto,
Vilo Ferčák preliezol bouldre La grotte des soupirs 7C, XP 7C (obe Cresciano), 3x účasť na svetovom pohári (47-59. miesto), Majstrovstvá Európy 43.miesto, Majstrovstvá SR Bratislava 2.miesto (duel), T2 Open Košice 1.miesto,
Dušan Beránek preliezol cesty Trupolam 10-/10 PP. Smädulienka 10-/10 PP (obe 1. prelez, Zádiel), 5 x 10-, 3 x 9+/10-, 5 nových ciest obť. 9- až 10-/10,
2014 – Vilo Ferčák s bouldrom Souvenir 8A/8A+ z Chironica sa priblížil k slovenskému maximu
Vilo Ferčák sa venoval hlavne boulderingu čo viedlo k prelezom ťažkých bouldrov – Souvenir 8A/8A+, Willenberg dach 8A, Blochx addiction 8A (všetky v Chironicu, Švajčiarsko), 9 x 7C až 7C+ a na pretekoch Slovenského pohára v Košiciach 2. miesto, Antwerpy bouldering 2. miesto, Maďarský pohár 2. miesto, preteky Legends lonely 2. miesto.
Po zranení sa vrátil k lezeniu v dobrej forme Slavo Mitro prelezmi ciest Cantina marina 8a (Chulilla, 2. pokus), El remarso de las mulas 7c+ OS (Chulilla), 4 x 7c+, 2 x 7c v Ceuse (Francúzsko). Matej Baláž preliezol cesty Smädulienka 10-/10, Holub na streche 10- a 8 prvovýstupov 9- až 9+ v Zádieli.
Katka Čižmárová si posunula svoje maximum na 9+ prelezom cesty Desert in You 7c+ (Hvar) a pridala ešte 2 x 7b, Schwarzbruder 7a (12.dl, Hollental). Na pretekoch Slovenského pohára obsadila celkovo 3. miesto (2×1.miesto , 2×3. Miesto) a na T2 Open v KE 1.miesto.
Martin Varga preliezol v zime: Weberovku a Ľavý Y na Malý Kežmarský štít vo V.Tatrách, hrebeň N.Tatier, a Cosmic Icefall (200m) v Chamonix (Francúzske Alpy). V lete: Akoriabe 8+, Slepá ulička 8, Elina 8 prvovýstup (všetko na Ostrve v Tatrách), na skalkách cesty Lykožrút 10-, Babie leto 9+/10- (obe Turniská), Tvrdýš 9+/10- (2.opakovanie, na vlastnom istení, Zádiel), Nohy nad nitom 9+ (prvovýstup zdola, Zádiel).
Dušan Beránek preliezol cesty Potkan kráľ 10, Abraxas 10-/10 (obe prvovýstupy, Zádiel), Špekáčka 10-/10 (Siná, Demenovská dolina), 1.opakovanie cesty Tvrdýš 9+/10- (na vlastnom istení, Zádiel), 3 x 10-, 3 x 9+/10-v Zádieli a v Demänovskej doline.
Dávid Šatánek preliezol Marjeticu 8b/b+ v Mišej peči a vyhral preteky slovenského pohára v boulderingu v Košiciach a Banskej Bystrici.
Bola zrealizovaná nevyhnutná údržba cvičnej skaly Rokodrom, ktorá spočívala v spevňovaní a lepení voľných skalných blokov.
V rámci Mimoriadnej členskej schôdze bolo hlasovaním schválené presťahovanie umelej lezeckej steny do priestorov T2 boulder arény a s jeho prevádzkovateľom uzatvorená Nájomná zmluva, v ktorej boli ustanovené podmienky jej prevádzkovania.
2015 – Perfektná sezóna Katky Čižmárovej a Maťo Varga úspešný na Mont Blancu
Katka Čižmárová si posunula svoje maximá vo všetkých disciplínach ktorým sa venuje. V boulderingu prelezom bouldra Stalker on the horizon 7C+ (čestné uznanie SHS), ďalej preliezla An Amal Roof 7C, 4 x 7B+ (všetko Rocklands J. Afrika). Na skalách vyliezla svoju prvú desaťmínusku Lykožrút (Turniská) a ešte pridala Flash Dance 7C (Misja Peč), Magnetus 7C (Kalymnos). Na pretekoch majstrovstiev Slovenska v boulderingu obsadila 2. miesto a celkovo v hodnotení Slovenského pohára 1. miesto (3 x 1. miesto v jednotlivých kolách).
Martin Varga bol úspešný spolu s Marošom Červienkom na Mont Blancu prelezom Centrálneho piliera Freney 8+ (bronzová karabína SHS). V zime v oblasti Chamonix preliezol Cosmiques Ridge-Cosmic Ice WI5 M4, Argenitiere-Minicouloir WI 4+ a v Tatrách Nas Nedobegať M5+, Spiaca Kráska M5+ (nový var.). V lete v Dolomitoch na Cima Grande Voices of the Choir 7c AF, na Marmoladu Vinatzer-Mesner 7+ OS, na Aniču Kuk v Paklenici Junjavi 8+ OS, na Jastrabiu vežu v Tatrách Pochylého platňu 8+ PP, Pavúci lezú do neba 8-/8 OS, na skalách Tribeat 10-, Big Beat 8a (obe Turniská), Iglu 8a (Mišja peč), We were wrong 9 (Zádiel, nová cesta).
Dušan Beránek preliezol na skalách cesty Zmutovaná generácia 10-/10 (Liptov) +ďalších 5 x 8a až 8a+, 7c Fl (Mišja Peč, Liptov, Kalymnos). Najhodnotnejšie boli viacdĺžkové cesty La Tigre, il Daino, e il Gladiatore 7c+/8a (9 dl., Vale di Sarca) spolu s MartinomVargom a SMS 7c+/8a (1.prelez, 4 dl. Zádiel).
Slavo Mitro opäť v dobrej forme preliezol v Chulile (Španielsko) La Montana Magica 8a+/8b (10-/10), 5 x 8a, 7c+OS a v Paklenici na Anica Kuk Kaurismakis Mistake, 7a OS (10 dl.).
Vilo Ferčák ešte před zranením stihol vyliezť v Albarracine (Španielsko) bouldre Zarzamora 8A, Mescalina 7B a v Ciezkowiciach (Poľsko) Anabolic Gang Bang SD 7C, Ciężko Widzę 7B, Palac cudow.
2016 –Katka Pivoňková druhá v celkovom poradí slovenského pohára v športovom lezení a Viliam Ferčák si posunul svoje maximum na 10+
Katka Pivoňková bola úspešná na pretekoch v športovom lezení z ôsmych pretekov, ktorých sa zúčastnila vyhrala 4, raz bola tretia, 2x štvrtá a raz na 7. mieste. Okrem toho preliezla Lady pain 9+ v Zádiely a cestu Ice is nice 7C FL v rumunskej oblasti Baile Herculane.
Vilo Ferčák si posunul svoje maximum prelezom cesty Prepadové komando 10+ na Turniskách a na pretekoch slovenského pohára v boulderingu V KE (Extremcup) obsadil 3.miesto.
Martin Varga okrem dobrých prelezov na skalách Prepadové komando 10, Krysyčky 10-, 8a (Kalymnos) bol úspešný aj v Tatrách: Železný štít, Chamomilla 3dl., 9- prvovýstup zdola, viacero ciest 8- OS, v Alpách, Chamonix: Grand Capucin, Švajčiarska cesta VII, Eperon des Cosmiques-Guiffra Monacci VII- , v zime Triangle du Tacul, Goulotte Perroux M6, Ortler, severná stena 1200m, Krivansky hreben (2 dni).
Slavo Mitro preliezol niekoľko ciest obtiažnosti 9 štýlom OS a tiež Krysičky 10- PP na Turniskách, Ptičja perspektíva 8a+ PP a Albanski konjak 8a PP v Mišej Peči, Apolo 9+/10- PP na Vernári.
Dušan Beránek preliezol cestu Neska Polita 7C+ FL na Kalymnose a ďalšie tri 8a (Kalymnos, Vernár).
Eva Bernátová vyliezla niekoľko ciest v Alpách Via Kuffner, Piz Palu, Bernina, 800m D5, v Chamonix: Culoár Cheré, Triangle du Tacu D, v Adlizgrabene: viacdĺžkové cesty do obtiažnosti 6, Tatry leto: 17 ciest do obtiažnosti 7, zima 9 ciest do M5, skalky do 6a OS.
Mladý Rišo Schwarz si vyliezol svoje prvé 7b Ptičja perspektiva v Mišej peči a ďalšie osmičky v Mišej peči a na Turniskách.
Horolezecký oddiel ŠZ TJ Metropol Košice viedli:
1982-83 Peter Slivka
1984 Štefan Haberland
1985-87 František Adamik
1987-89 Gabriel Sobota
1989-91 Pavel Vaško
1991-97 Pavol Mikulášik
1997-00 Ján Kuzmiak
2000-08 Daniel Sokol
2008-19 Dušan Beránek
2019-Daniel Horváth
Fotogaléria
Osobnosti, expedície, výstupy …