Myšlienka výstavby umelej lezeckej steny v Košiciach má korene niekedy v roku 1995. Po mnohých debatách a hľadaní vhodného zakrytého priestoru (do úvahy sa brali napr. stará krytá plaváreň, basketbalová hala vo Všešportovom areáli, telocvičňa Technickej univerzity na Jedlíkovej ulici) …
… nakoniec padlo rozhodnutie a v decembri 1995 spracoval Duško Beránek spolu s Mišom Lietavom a Marekom Čechom „Návrh na výstavbu umelej lezeckej steny“. Pôvodným úmyslom bolo vybudovať kvalitnú umelú stenu, časovo i finančne prístupnú širokej základni záujemcov, umožňujúcej vyhľadávanie talentov a v neposlednej miere aj uskutočňovanie pretekov a propagáciu tohto atraktívneho športového odvetvia. V tom čase totiž košickí lezci trénovali buď na domácich doskách, alebo dochádzali na stenu do Rožňavy. Pritom umelé horolezecké steny boli vybudované napr. v Považskej Bystrici, Zlatých Moravciach, Senici i v spomínanej Rožňave. V dvoch najväčších mestách na Slovensku bolo nepochopiteľné temno.
Výstavba umelej lezeckej steny v Košiciach sa spustila v júli 1996
Celý proces prípravy umelej steny rýchlil ústretový prístup predstaviteľov Stredného odborného učilišťa spojov a telekomunikácií. V lete 1996 bol spracovaný posudok k statickému zaťaženiu telocvične, ktorá je na poschodí a „zelenú“ výstavbe dal starosta mestskej časti Košice-západ PhDr. Pavol Mutafov svojim povolením drobnej stavby v júli 1996, čím vlastne mohla začať samotná realizácia.
Formálne predpoklady a súhlasy príslušných orgánov teda boli. Nechýbal taktiež entuziazmus zopár nadšencov, ktorí sa už videli, ako lezú na tej svojej stene, zatiaľ imaginárnej, každý deň. Ostal už len jeden drobný problém – zohnať peniaze. Preskočím túto nepodstatnú tému a sústredím sa na dôležité momenty.
28. decembra 1996 – Úspešný krst umelej horolezeckej steny
V decembri sa uskutočnilo slávnostné otvorenie steny, spojené s pretekmi o Vianočný pohár. Chýr, že v Košiciach vyrástla najlepšia lezecká stena na Slovensku, sa rýchlo rozšíril po celom Slovensku, takže aj účasť bola tomu primeraná. Igor Koller v časopise Jamesák zhodnotil Vianočný pohár takto:
„Už v minulom čísle Jamesáka sme avizovali, že v Košiciach sa stavia nová lezecká stena ašpirujúca svojou kvalitou na prvé miesto na Slovensku. Dnes je už stena v telocvični SOU spojov, Trieda SNP 104, skutočnosťou. Vznikla vďaka iniciatíve HO Metropol Košice, porozumeniu vedenia učilišťa, práce mnohých ľudí a pomohla aj pôžička nášho spolku. Ale skutočne nezabúdajme, že ľudský faktor je vždy najdôležitejší. Úspešný krst prežila stena 28. decembra 1996 na nultom ročníku Vianočného pohára. Zúčastnilo sa ho 35 pretekárov, z toho 8 žien či dievčat. Z našich najlepších chýbal len Peter Kmoško, takže slušná konkurencia.“.
A ďalej uvádza:
„Až piate miesto sa ušlo košickému lezcovi Dušanovi Beránkovi, ešte možno unavenému zo stavby steny, na ktorej má veľký podiel. Ihneď po pretekoch, ktorým vládla výborná vianočná atmosféra, bola stena pokrstená šampanským za prítomnosti všetkých sponzorov a dvoch televízií, Markízy a VTV. Takže v Košiciach sa môžeme tešiť na ďalšie vydarené reprízy pretekov i na rozšírenie tréningových podmienok na východe Slovenska“.
Reprízy pretekov na stene sa v ďalších rokoch uskutočnili a to dokonca ako majstrovstvá Slovenska, resp. ako finálový pretek Slovenského pohára.
Veľká vďaka patrí firmám a jednotlivcom, bez ktorých by výstavba umelej horolezeckej steny v Košiciach ostala iba snom
Napokon sa predsa len vrátim k tým financiám a ľudskému faktoru. Medzi prvými, ktorí sa k stene nepostavili chrbtom a ktorí prispeli finančnými prostriedkami boli sponzorské firmy ako;
- Technum, s.r.o., Košice (P.Burcák, Ľ.Olejár, M.Rampáček, oceľové profily na konštrukciu steny)
- Skrutkáreň Stará Ľubovňa, a.s., (spojovací materiál)
- dsWash, s.r.o., Košice (zvárací agregát a elektródy)
- VSŽ
- Priemyselná banka
- Reprox Košice (P.Cacara)
- Carpet Košice (I.Vydra)
- Procom
Slovenský horolezecký spolok JAMES dotoval stenu tridsiatimi tisíckami. A samozrejme, na stenu prispeli košické oddiely, ako aj individuálni darcovia. Konečná výška nákladov sa vyšplhala na vyše pol milióna slovenských korún.
Samotnú stavbu realizovala firma Rock Faun Žilina, za výdatnej pomoci Duška Beránka a Jara Petrenčáka. Podarilo sa dielo s výškou 9,5 metra a šírkou 12 metrov, s celkovou plochou 300 m2. Na stene bolo inštalovaných cca 1500 chytov a vrcholové expresky.
Aby sme nezabudli na Stana Miklosa – dal vyse 100 000,-Sk. James dal pozicku 100 tis. z toho 30tis. odpustil.
2004 – Rekonštrukcia umelej horolezeckej steny
Začiatkom roka 2004, po ôsmich rokoch prevádzky, Duško uvažuje o rekonštrukcii steny. Plánuje odstrániť všetky ľahšie profily (rozumej málo previsnuté), čím by stena získala na obtiažnosti. Silným motívom k takému uvažovaniu je fakt, že v Košiciach sú opäť naplánované Majstrovstvá Slovenska v športovom lezení.
Pod vedením bratov Repčíkovcov v auguste stena dostáva čiastočne novú tvár, v septembri je vymaľovaná a od októbra plne sprevádzkovaná. Novembrové majstrovstvá sa blížia…
Prestavbu finančne zvládlo Športové združenie ŠZ TJ Metropol Košice, ktorému stena patrí, opätovne aj za pomoci SHS IAMES Bratislava. Na stene ostalo len 15% kolmých častí, prevažujú tiahle previsy, bruchá a strechy, ktoré sú ideálne pre silovejších lezcov. Zalezú si však aj začiatočníci, i menej vytrvalostní lezci. Stena je otvorená od septembra do mája, 5x do týždňa.
2007 – Prístavba reliéfu steny určeného pre širokú lezeckú verejnosť
Záujem o stenu v zimnom období je čoraz väčší a preto v lete 2007 prebehla prístavba 5m širokého a 9m vysokého málo previslého reliéfu steny určeného hlavne pre širokú lezeckú verejnosť. Rozšírenie zrealizovala opäť firma Anatomic pod vedením bratov Repčíkovcov z finančných zdrojov Športového združenia ŠZ TJ Metropol Košice.
Od roku 2008 prešiel objekt školy pod správu športového gymnázia, ktoré využíva priestory telocvične na tréningový proces žiakov oveľa častejšie a tým čiastočne obmedzuje využitie steny.
2015 – Umelá lezecká stena sa presťahovala!
V roku 2015 bola stena presťahovaná do priestorov T2 Boulder Arény >>
T2 Boulder Aréna je umelá lezecká stena, nachádzajúca sa na Štúrovej ulici č. 44 v Košiciach (zadná časť dvora – vľavo). Aj keď je v súkromnom vlastníctve, vzhľadom na to, že časť steny a lezecké chyty pochádzajú zo zrušenej steny na SOU spojov, členovia HO Metropol majú na túto stenu zvýhodnený vstupný poplatok. V T2 Boulder Aréne sa nachádza 14 metrov vysoká lezecká stena a rozsiahla bouldrová časť. Kontaktné informácie a prístupovú mapku nájdete na webovej stránke www.t2boulder.sk.
Okrem T2 Boulder Arény sa v Košiciach nachádzajú ďalšie lezecké steny pri OC Mier za benzínovou čerpacou stanicou OMV v GALLA Centre – bližšie info na www.lezeckastenakosice.sk. a v OC OPTIMAv zadnej časti – bližšie info na https://www.steamfactory.sk