Klasifikácie obtiažnosti lezenia slúžia ako na osobné sebahodnotenie fyzickej aj psychickej úrovne, tak aj pre správny výber lezeckej cesty. Klasifikácia obtiažnosti lezenia bola a vždy bude subjektívnou záležitosťou. Plus, aby nebola nuda, v rôznych svetových lezeckých oblastiach vznikli vlastné, nezávislé klasifikácie obtiažnosti – preto každý, kto sa začne trošku vážnejšie venovať lezeniu, by mal o nich niečo vedieť.
Určovanie klasifikácie obtiažnosti lezenia
V zásade, klasifikácie obtiažnosti lezenia sa určuju podľa najťažšieho miesta (sekvencie najťažšich krokov), alebo pokiaľ sú kroky pomerne vyrovnané, tak podľa celkovej pocitovej obtiažnosti (potrebného vynaloženého úsilia) potrebnej na zdolanie celej cesty. Spolu s podrobnejším opisom cesty v lezeckom sprievodcovi, tak lezec získa lepší a presnejší prehľad, či daný problém je technického, silového, psychického, prípadne iného charakteru.
V lezeckom svete existuje 6 základných stupníc pre voľné lezenie
Definícia Voľné lezenie – lezenie keď lezec využíva len skalu, nedrží sa skôb, nepoťahuje sa na lane, nestúpa po rebríku. Technické pomôcky ( lano, karabína, istiaca pomôcka ) sa používaju iba na istenie pre prípad pádu .
- Nemecká / UIAA stupnica – Union Internationale des Associations D’Alpinisme , zavedená v roku 1974, používa rímske číslice I. , II., III. … s medzistupňami +/- .
- Francúzska stupnica – v súčasnosti pravdepodobne najčastejšie používaná stupnica ( hlavne v Európe ), arabské číslice, ako medzistupeň sa používajú malé písmená a,b,c a znamienko +
- Americká stupnica – používa sa výhradne v USA, komplexnejšia pretože sa skladá z troch častí kde sa hodnotí viac kritérií naraz.
- Britská stupnica – používa sa hlavne v UK , dosť komplikovaná stupnica pretože hodnotí a kombinuje naraz viac faktorov.
- Austrálska a Juhoafrická stupnica – podobné otvorené stupnice, ktoré majú v súčasnosti 36/41 dielov , bez medzistupňov, každý nový dielik znamená celý nový stupeň.
- Na Slovensku sa používa hlavne stupnica UIAA.
UIAA
Bouldering
Bouldering je lezenie (prevádzane bez lana) na prírodné skalné bloky (2-5 m), alebo v lezeckých halách na umelo vytvorených stienkach/previsoch. Názov pochádza z angl. slova boulder „balvan“. Bouldering je v porovnaní s lezením s lanom akási koncentrovaná forma lezenia. Sústreďuje sa obvykle na vyriešenie pohybových komplikovaných sekvencií náročných na techniku, silu, výbušnosť a ohybnosť. Jednou z výhod boulderingu je, že je nenáročný na výbavu. Postačí mat lezečky, sáčok s magnéziom a boulderingovú matračku.
Dve najčastejšie používané stupnice sú tzv. V Grade a Fontainebleau stupnica.
- V Grade pochádza z USA , jedná sa o otvorenú stupnicu, kde každé vyššie číslo za V znamená vyššiu obtiažnosť.
- Fontainebleau vychádza z podobného systému , táto je však rozdelená ešte na medzistupne a,b,c a znamienko + medzi číslicami.
- Peak Bouldering , Sport grade ( traverses ) a British Tech Grade su špecifické a komplikované UK stupnice.