Prvé skalolezecké preteky na Slovensku sa uskutočnili v roku 1972 na Jastrabích skalách, neďaleko Sološnice. V záujme propagácie tohto nového odvetvia horolezectva, usporiadal HO VSŽ prvé skalolezecké preteky na východnom Slovensku v roku 1974. Uskutočnili sa 19.5.1974 v Zádielskej doline, avšak úspechy na tomto podujatí žali najmä prešovskí lezci. K neúnavným propagátorom skalolezectva patril v ďalších rokoch najmä Ladislav Andráši, ktorý preteky organizoval a zároveň aj riadil.
1974 – Mimoriadna aktivita pretekárskeho lezenia
Rok 1974 sa skutočne vyznačoval vysokou aktivitou v oblasti pretekárskeho lezenia. Mimo už spomínaných pretekov to boli:
- 11.-13.10.74, Zádielska dolina, organizoval HO VSŽ Košice, riaditeľ L.Andráši. Zúčastnilo sa 26 pretekárov, 5 družstiev. Boli aj pretekári z MĽR. Pretekalo sa na dvoch tratiach o dĺžke cca 50 metrov. V družstvách zvíťazilo VSŽ, štvrté skončilo družstvo Slávia Univerzita. Umiestnenie jednotlivcov: J.Valenta, B.Adam, Ľ.Gibas, J.Bílek, O.Tkáčik (všetci VSŽ), 8. O.Knut (VSŽ), 13. J.Vojtech (UPJŠ), 16. M.Švider (UPJŠ), 19. M.Župčan (UPJŠ). Snahou usporiadateľov bolo sprístupniť preteky čo najväčšiemu množstvu lezcov za účelom propagácie tohto nového druhu športového zápolenia. Preto aj trate boli ľahšie, asi IV. stupeň obtiažnosti.
- 17.11.74, Turniská, organizoval HO VSŽ ako nominačný pretek na súťaž v Aggteleku, riaditeľ L. Andráši, 12 účastníkov. Umiestnenie: Gibas, Bílek, Klema O.Knut (všetci VSŽ), 5. J.Vojtech, 6. K.Sopko (UPJŠ)
- 23.-24.11.74 Aggtelek, súťaž 3-členných družstiev vyhral HO VSŽ (Valenta, Adam, Gibas). Individuálne preteky: 1.Valenta, 2.Adam, 4.Gibas, 5.Bílek, 6.Špakula, (všetci VSŽ). Pretekov sa celkovo zúčastnilo 24 mužov, 6 žien a 6 družstiev.
Na základe úspešnej lezeckej sezóny v roku 1974, HZ SÚV ČSZTV zorganizoval v roku 1975 Slovenský pohár v skalolezení, ktorý pozostával z bodovacej súťaže medzi jednotlivými oblasťami. V súťaži si úspešne počínala oblasť Košice, ktorá vyhrala preteky na Tomášovskom výhľade a aj v Zádielskej doline (9.-10.5.1975).
Skalolezecké preteky na Slovensku sa aj v nasledujúcich rokoch pravidelne uskutočňujú v Zádieli, už ako súčasť Slovenského pohára jednotlivcov. Pravda, po obmedzení lezenia v tejto doline, pôsobisko skalolezeckých pretekov prechádza na Jánošíkovú baštu a začiatkom 80. rokov na Turniská. To všetko pod patronátom ďalšieho horolezeckého nadšenca Štefana Brížeka.
Najlepší košickí skalolezci
Najlepší košickí skalolezci sa spočiatku grupujú v HO VSŽ, ale najmä v HO Slávia UPJŠ, ktorí dosahujú výrazné úspechy aj v rámci súťaže o Slovenský pohár. Prvým, kto šliapal na päty vtedajšej slovenskej skalolezeckej skalolezeckej špičke (A.Belica, I.Koller) bol Július Valenta, neskôr sa k nemu pridali Ľubomír Kuderjavý a Jaroslav Petrenčák, zo žien Adriána Burcáková a Viera Grohoľová. V osemdesiatych rokoch žezlo prevzali členovia HO Metropol, predovšetkým František Korl a Ervín Velič, v deväťdesiatych rokoch zase Karol Nickler.
Prierez dosiahnutých výsledkov z pretekárskeho lezenia košických skalolezcov
Z niektorých výsledkov košických skalolezcov, ktoré dosiahli na podujatiach celoslovenského, či medzinárodného významu, možno uviesť:
1975 – Slovenské skalolezecké preteky na Beckove
- Slovenské skalolezecké preteky na Beckove: J.Valenta vyhral párové preteky a v dvojboji mužov obsadil 2. miesto
- 8.5.1975, 3. kolo Slovenského pohára, Zádielska dolina, 1. J.Valenta, 2. Ľ.Gibas (obaja VSŽ), v družstvách zvíťazila východoslovenská oblasť
1976 – Slovenské skalolezecké preteky na Beckove
- Slovenské skalolezecké preteky na Beckove: v dvojboji obsadil J.Valenta 4. miesto, v párovom preteku 15. skončil J.Petrenčák
1980 – Slovenský pohár v skalolezení
- Slovenský pohár: 12. miesto: J.Valenta, v súťaži žien 5. miesto A.Burcáková, 7.miesto V.Grohoľová.
- Na pretekoch v Manínskej úžine skončil Ľ.Kuderjavý na 6. mieste, v súťaži žien A.Burcáková na 7. a K.Kozelová na 12. mieste
- Medzinárodné preteky na Devíne – A.Burcáková skončila na 8. mieste
1981 – Slovenský pohár v skalolezení
- Slovenský pohár v skalolezení: 4. miesto Ľ.Kuderjavý, 7. miesto K.Szaffko (Turistklub), 11.miesto M.Švider, 12. miesto M.Melich, v súťaži žien: 4. miesto A.Burcáková, 6.miesto V.Grohoľová, 7. miesto K.Kozelová (Turistklub).
- V súťaži horolezeckých oddielov Slávia UPJŠ obsadila 4. miesto.
1982 – Slovenský pohár v skalolezení a medzinárodné preteky v Bulharsku a Maďarsku
- Slovenský pohár v skalolezení: 2. miesto E.Velič, 4. miesto Ľ.Kuderjavý, 6. miesto F.Korl, v súťaži žien: 5.miesto V.Grohoľová, 9. miesto K.Kozelová (Turistklub).
- Na Slovenských skalolezeckých pretekoch s medzinárodnou účasťou obsadil E.Velič 2. miesto, .
- Na pretekoch v Aggteleku obsadil F.Korl prvé miesto v párovom preteku a Ľ.Kuderjavý bol prvý v individuálnom preteku.
- Na medzinárodných pretekoch v pohorí Vraca (Bulharsko) obsadil E.Velič 5. miesto.
1983 – Slovenský pohár v skalolezení
- Slovenský pohár v skalolezení: 3. miesto E.Velič, v súťaži žien: 3.miesto V.Grohoľová.
- Na Slovenských skalolezeckých pretekoch s medzinárodnou účasťou obsadil E.Velič 1. miesto, Ľ.Kuderjavý 3. miesto, v súťaži žien V.Grohoľová 3. miesto.
1984 – Slovenský pohár v skalolezení a medzinárodné preteky v Rusku, Bulharsku a Maďarsku
- Slovenský pohár: 4. (3.?) miesto E.Velič, 6. miesto F.Korl, v súťaži žien: 2. miesto A.Burcáková,, 3. miesto V.Grohoľová
- Na Slovenských skalolezeckých pretekoch s medzinárodnou účasťou obsadil E.Velič 1. miesto, súťaži žien A. Burcáková 2. miesto a V.Grohoľová 3. miesto.
- E.Velič (Metropol) sa zúčastnil ako člen družstva ČSSR pretekov na Kryme a medzinárodných pretekov v Bulharsku.
- Na boulderistických pretekoch v Maďarsku (Miškolc) obsadil E.Velič 2. miesto.
1984 – HO Metropol usporiadal prvé preteky v boulderingu na Turniskách
- HO Metropol usporiadal prvé preteky v boulderingu pre členov košických a prešovských oddielov dňa 20. októbra 1984. Konali sa na Turniskách za účasti 19 pretekárov, z toho 4 ženy. Vyhral Prešovčan M.Tuhrinský, najlepší Košičan Michal Maras obsadil 3. miesto.
1985 – Slovenský pohár v skalolezení
- Slovenský pohár: 2. miesto F.Korl, 3. miesto E.Velič, v súťaži žien: 2. miesto A.Burcáková, . miesto V.Grohoľová.
- Na Slovenských skalolezeckých pretekoch s medzinárodnou účasťou obsadil T.Haberland 3. miesto.
1986 – Preteky v liepaní na Turniskách
- 7.-8.júna sa na Turniskách uskutočnili preteky v liepaní. Súťažilo 8 pretekárov, rozhodca J.Krajňák, autorom tratí bol F.Korl. Zaujímavosťou bola súťaž kurzistov s 18 pretekármi, pre ktorých staval trate O.Makši.
1986 – Medzinárodné preteky v skalolezení na Kryme
- Na medzinárodných pretekoch v skalolezení na Kryme sa zúčastnili E. Velič a F.Korl. V celkovom hodnotení obsadil F.Korl 9. miesto.
1987 – Skalolezecké preteky o pohár Slovenského raja a preteky v liepaní na Turniskách
- Skalolezecké preteky o pohár Slovenského raja (II. kolo Slovenského pohára) na Tomášovskom výhľade. 6. M.Sliačan (Metropol), 13. M.Čech (Metropol), 18. P.Dečo (Metropol), 5. A.Burcáková (UPJŠ)
- Na Turniskách sa uskutočnili preteky v liepaní vyhral Marek Čech /Metropol/ pred Karolom Nicklerom /Univerzita/ a Petrom Tomkom /Rudný Projekt/
1988 – Preteky v liepaní na Dreveníku
- Na Dreveníku preteky v liepaní, vyhral Karol Nickler /Metropol/ pred L. Kuderjavým /Prešov/ a P. Tomkom
1989 – Majstrovstvá Východoslovenského kraja v skalolezení na Turniskách
- v júni boli Majstrovstvá Východoslovenského kraja v skalolezení na Turniskách vyhral J. Borňák /Poprad/ pred Petrom Dečom /Metropol/ a Rasťom Daleckým.
- V novembri štartujú ako prvý Košičania Pavol Mikulášik a Monika Drotárová /obaja Metropol/ na pretekoch svet. pohára v Norimberku, kde ostávajú za postupovou bránou kvalifikácie.
1990 – Majstrovstvá Slovenska v lezení na obtiažnosť, Turniská
- 16.-17.6.1990, Majstrovstvá Slovenska v lezení na obtiažnosť, Turniská. Ivo Vydra (Metropol) obsadil 2. miesto Dušan Beránek (Metropol) 10. miesto, J.Jurenková (Turistklub) štvrté a J.Lachká piate miesto. Boli to jedny z posledných pretekov oficiálne organizovaných na prirodzenej skale. Vyhral S.Poláček, medzi ženami M.Poláčková.
1991 – Majstrovstvá Východoslovenského kraja v skalolezení na Turniskách
- V júni boli Majstrovstvá Východoslovenského kraja v skalolezení na Turniskách , vyhral Karol Nickler, druhý bol J. Capcara /Prešov/, tretí D. Beránek /Metropol/
Presun pretekárskeho lezenia z prírodnej skaly na umelé steny
Prelom 80. a 90. rokov znamená posun v pretekárskom lezení od prírodnej skaly na umelé steny. V roku 1990 sa napr. uskutočnili preteky vo voľnom lezení s medzinárodnou účasťou v Brne, kde sa súťažilo sa betónovom diaľničnom pilieri. Presné meranie vylezenej výšky bolo zabezpečené geodetickým teodolitom. Súťaže sa zúčastnila Jana Jurenková z HO Turistklub Košice a obsadila spomedzi 15 žien celkové 4. miesto.
V roku 1991 sa opäť súťaží na betónovom pilieri pri Brne, majstrovstvá Slovenska i ČSFR boli v Bratislave na špeciálnej jednoúčelovej stene. Na pretekoch v Považskej Bystrici, konaných 20. apríla 1991, obsadzuje Ľudmila Oružinská (Metropol) prvé miesto a Karol Nickler (UPJŠ) 7.-15. miesto. Na konci sezóny je výborom ČSHZ zostavený tzv. ranking, t.j. domáci rebríček, na základe výsledkov z troch najlepších umiestnení po štyroch pretekoch. Karol Nickler obsadzuje v celoštátnom rankingu 13. miesto.
Koniec pretekárskeho lezenia sa na skalkách
Postupne, v deväťdesiatych rokoch sa do popredia dostáva výstavba umelých lezeckých stien, ktoré prakticky znamenajú koniec pretekaniu sa na skalkách. Niekde sa ešte organizujú aj preteky v boulderingu, ale Slovenský pohár sa organizuje už len ako preteky v športovom lezení na umelej stene.