Tu sa dozviete aké štýly skalného lezenia a horských výstupov sa používajú. V podstate skalné lezenie môžeme rozdeliť na voľné lezenie a technické lezenie, pričom jeho ďalšia kategorizácia do štýlov lezenia závisí od spôsobu ako sa realizuje a prostredia v ktorom sa vykonáva. Jednotlivé …
… štýly skalného lezenia ďalej podrobnejšie charakterizujú spôsob a športovú úroveň samotného prelezu jednotlivých ciest.
VOĽNÉ LEZENIE
Celá cesta je vylezená voľným spôsobom – RP, OS, Flash….. K postupu sa používa výhradne skalný povrch. Pomôcky ako je lano, lezecký materiál, skoby a vklínence sa používajú iba na istenie.
Štýly voľného lezenia:
Free sólo
- Ide o prelez cesty jednotlivca bez použitia lana a zaisťovacích pomôcok, ako je lano, karabíny, sedací úväz.
Sólo
- Ide o prelez cesty jednotlivca, ktorý používa k samoisteniu lana a technický materiál.
OS (on sight)
- V preklade názov znamená „na pohľad“. Ide o voľné prelezenie cesty na prvý pokus. Lezec vylezie cestu bez akéhokoľvek preskúmania alebo predtým získaných informácií o nej na prvom konci lana, odspodu, bez pádu pričom všetky istenia si osadzuje v priebehu výstupu. Jedná sa o jeden z najhodnotnejších lezeckých štýlov, vyžadujúci mnoho lezeckých skúsenosti.
Flash
- Jedná sa o totožný štýl ako OS. Cestu ste nikdy neskúšali, ale je povolené získať o nej predtým informácie alebo pozorovať iného lezca pri jeho preleze. Istenia v ceste môžu a nemusia byť osadené iným lezcom.
RP (rot punkt)
- Jedná sa o voľné prelezenie cesty odspodu, na prvom konci lana, bez pádu. V priebehu výstupu lezec osadzuje dodatočné istenia a zapína fixné istenia. Žiadne istenie nesmie byť použité na oddychovanie. V prípade pádu sa lezec musí nechať spustiť do najbližšieho „no hand restu“ (miesto, kde je možné oddychovať bez držania rukami), musí stiahnuť lano a odstrániť všetky dodané istenia a fixné istenia. Otcom tohto štýlu je Kurt Albert z Nemecka, ktorý od roku 1976 vo Franskej Jure začal označovať technické cesty, ktoré sa mu podarilo preliezť voľne, červenou bodkou na nástupe.
PP (pink point)
- Jedná sa o totožný štýl, ako RP. Ide o voľné prelezenie cesty odspodu, na prvom konci lana, bez pádu. Rozdiel je iba v tom, že všetky istenia v ceste sú už predtým osadené. Veľký rozdiel medzi RP a PP je pri tradične odistených stestách (friendami a vklínencami), kde sa prirodzené istenie zakladá z lezeckej pozície.
RK (rot kreuz) RC (red cross)
- Lezec prekonáva cestu na prvom konci lana, odspodu. V priebehu výstupu osadzuje dodatočné istenia a zapína fixné istenia. Žiadne istenie nesmie býť použité na oddychovanie. V prípade pádu sa lezec nechá spustiť do „no hand restu“a lano mu zostane zapnuté v najvyššom dosiahnutom bode. Tento štýl už dnes nie je populárny a je porovnávaný so štýlom AF.
TR (top rope)
- Prelezenie cesty, kedy je lezec istený na hornom lane. Istič istí druholezca zo zeme cez vratný bod alebo v stene na„štande“.
AF (all free, alles frei)
- Lezec prekonáva cestu na prvom konci lana, odspodu. V priebehu výstupu osadzuje dodatočné istenia a prepína fixné istenia. V priebehu výstupu používa istiace body k odpočinku, ale v žiadnom prípade nie k postupu.
ŠTÝLY VÝSTUPOV VO VEĽKÝCH STENÁCH
Vo veľkých stenách sa hodnotí a je podstatný štýl výstupu v jednotlivých dĺžkach- RP, OS, AF.
Voľné RP prelezenie cesty
- Lezci sa striedajú v ťahaní dĺžok. Každá lanová dĺžka je vylezená prvolezcom štýlom RP a druholezec lezie dĺžky TR, kedy nesmie využiť k odpočinku ani ťah lana, ani istenie.
Voľné OS prelezenie cesty
- Lezci sa striedajú v ťahaní dĺžok, ale každá dĺžka musí byť vylezená štýlom OS. Druholezec lezie TR.
ŠTÝLY LEZENIA V HORÁCH
Klasický expedičný štýl
- Celá trasa výstupu je vybavená v sérií postupových táborov. Ťažké miesta výstupu sú opatrené fixnými lanami. Tím využíva horských nosičov a vo vedení sa strieda.
Ľahký expedičný štýl
- Trasa výstupu je pripravená vlastnou silou menšieho počtu ľudí do 6 osôb, ktorí využívajú horských nosičov. Je podobná ako pri klasickom expedičnom štýle.
Alpský štýl
- Celý výstup sa robí od začiatku bez prerušenia až hore. V ceste nie sú budované žiadne stále tábory. Používanie fixných lán je eliminované. Používanie kyslíka je neprípustné. Je to lezenie osamoteného družstva bez možnosti záchrany.
TECHNICKÉ LEZENIE
- V minulosti vybavenie ale aj športová výkonnosť neumožňovali len voľné lezenie a preto sa muselo liezť technicky. Lezenie s umelými pomôckami (Skoby, čoky, friendy, abalaky, rebríčky, stúpadlá…) sa ako samostatná forma skalného lezenia odlišuje od voľného lezenia v tom, že pomôcky postupového istenia používa nielen k isteniu, ale hlavne k postupu. Obtiažnosť lezenia s umelými pomôckami sa označuje písmenom A s pripojenou arabskou číslicou 0 až 6. V súčasnosti sú niektoré tieto technické cesty preliezané voľne. Ale stále existuje veľa ciest, kde nieje možné liezť inak ako s technickým materiálom (napr. cesta The Shield na El Capitan, Yosemity, USA).